0
02

Péče o les

Čistě uklizené holiny střídají pečlivě prořezanou mlazinu. Odklízíme, natíráme, prořezáváme – staráme se o lesy celá desetiletí. Aby sazenice odolaly a vyrostly z nich zdravé stromy.

HOLINA

Péče začíná hned po těžbě. Pálíme, nebo odvážíme klest a uvolňujeme místo pro nové sazenice. Nazmar nepřijde ani větev: v prvním případě dá klest výživu půdě, v druhém jej dál zužitkujeme.

Laik vidí pláň, my holinu připravenou k zalesnění. Ročně vysadíme miliony stromků na stovkách hektarů půdy. Sazenice zpravidla známe už od semínka – většinou totiž pochází z naší vlastní velkoškolky.

Včasný nátěr a pravidelná péče uspíší vše. I zajištění kultury.

PÉČE O BUDOUCÍ LES

Nátěr na mladých stromcích a oplocenky značí jediné: staráme se. Bráníme budoucí les před zvěří, škůdci a buření. Několikrát ročně, intenzivně a zodpovědně. Abychom zajistili kulturu dříve než za 5 let.

MLADÉ POROSTY

Zvenčí to vypadá, že ten správně hustý les roste jen tak. Ve skutečnosti jsou za ním desetiletí péče o cílové dřeviny při prořezávkách a probírkách.

VĚDĚLI JSTE ŽE …?

Modré stromky v lese přirozeně neexistují, proto zvěř opticky odpuzují. Modrý nátěr navíc obsahuje látky, které jsou pro zvěř odporné i pachově. Pokud by si ale srna přeci jen kousla, pevné částečky v nátěru jí budou skřípat mezi zuby.

Co, jak a kam sázet je pevně dáno. Kvalitu sazenic a péči o ně ale můžeme ovlivnit.

Desítky našich zaměstnanců i brigádníků vyráží každý den do lesa. Oplocovat, natírat, vyžínat. Od Bílých Karpat po Jeseníky. Výsledky své práce vidí kolem sebe každý den – les, který prospívá.

DALŠÍ KAPITOLA

Těžba a technika