0
06

KVH-BSH (Lepené hranoly)

Střešní konstrukce, nosníky i mosty. Fantazie projektanta nevidí jen úhledné balíky hranolů, ale rovnou to, k čemu poslouží. A aby bezvadně sloužily dlouhé roky, musí být bezvadná i jejich výroba.

NOVÁ HALA

Konstrukce propouštějící světlo. Mohutné dřevěné vazníky upomínající, že nejsme v obyčejné montovně. Chytrý podstropní systém, který ukrývá automatické hasicí zařízení, úsporné LED osvětlení i podtlakový systém pro stahování dešťovky.

Halu pro výrobu lepených hranolů o ploše 3 975 m2 jsme postavili tak, aby se v ní dobře dýchalo nejen dřevu, ale i lidem. V rámci Operačního programu Podnikání a Inovace pro konkurenceschopnost byl realizován investiční projekt „Centrum kompozitních aplikací na bázi dřeva“, reg. číslo projektu CZ.01.1.02/0.0/0.0/16_092/0010003. Prostřednictvím finančních zdrojů ze strukturálních fondů byla v hale pro výrobu lepených hranolů vybudována výrobní linka. Na německé strojní výbavě zde za měsíc přetvoříme až 2 000 m3 dřeva v lepené hranoly prakticky bez odpadu – z toho totiž vyrábíme peletky.

Jako jedni z mála v ČR vyrobíme na nové lince hranoly i z modřínu a douglasky.

ZAČÍNÁME

Smrkové, douglaskové i modřínové dřevo čeká promyšlený proces třídění, krácení, lepení a hoblování. Dřevo musí splňovat přísná kritéria, proto jej necháváme den aklimatizovat a pečlivě u něj sledujeme i vlhkost. Při lepení hranolů přesně dle normy CS24S10 se chyby nepromíjí.

 • JEDNOTA

  Máme individuální
  pořezové schéma
  pro každý druh dřeviny.

  Zavřít
 • ROZMANITOST

  Díky 3D měření
  provádíme individuální
  pořez každého kmene.

  Zavřít

Díky řízené vzdušné vlhkosti a stabilní teplotě nejméně 18 °C udržujeme perfektní podmínky pro lepení.

VĚDĚLI JSTE ŽE …?

Dřevo dnes v konstrukcích konkuruje betonu a oceli. Díky technologiím lepení se jim vyrovnává staticky i protipožárními parametry. Navíc je udržitelným materiálema hlavně: nezaměnitelně voní.

Třídíme

Velké suky, praskliny, trhliny – nic z toho do hranolů nepatří. Musí být nejen funkční, ale i krásné na pohled. Na další zpracování jde pouze výběrová kvalita dřeva třídy S10 a S7.

Cinkování

Znovu zkontrolovat vlhkost. Zakrátit. Vyfrézovat zubovitá spojení. Nanést lepidlo. Spojit do jednoho kusu. Strojově přesný proces vede k jedinému cíli: pevným deskám o délce 4 až 13,6 metrů, základům budoucích hranolů.

Spoje musí být pevnější než dřevo samotné. V ohybovém testu je vystavujeme tlaku až 30 MPa.

Hranoly

K finálním KVH a BSH hranolům o šířkách od 80 do 300 mm vede dvojí cesta. Pro KVH je kratší: z etážového zakladače vede přes čtyřstranné hoblování ke kapovací pile, odkud po zakrácení vyjíždí finální hranoly.

BSH hranoly potřebují více času. Po hoblování putují lamely na formovací pás, kde určíme, která půjde na vnější stranu hranolu, a která na vnitřní. Tím ohlídáme, že bude výsledek pěkný na pohled – přece jen bude ozdobou interiérů domácností i firem. Pak naneseme lepidlo a lisujeme. Po 75 minutách tvrzení je hranol na světě. Ještě jedno kolo hoblování a hranol může na pilu, kde dostane finální rozměr podle přání zákazníka.

Přijďte

Naši halu navštěvují architekti, projektanti, ale i velkoobchodníci. Navštivte ji také. Ucítíte vůni hoblovaného dřeva, uvidíte jemnou mlhu snášející se od stropních rozprašovačů, dotknete se dokonale hladkého povrchu KVH hranolu.

Přesvědčíte se, že za kvalitními hranoly pro pohledové i skryté konstrukce stojí pečlivá práce – strojů i lidí.

DALŠÍ KAPITOLA

Produkty